Kooperatifimiz 24.06.1970 tarihinde kurulmuş ve 11.07.1970 tarihinde Ticaret Bakanlığı'nın onayı ile resmi faaliyetine başlamış, kuruluşunda ilk Yönetim Kurulu Halil KEÇECİ, Halil EMRE, Mustafa PALAMUT ve Hüseyin FENER olarak belirlenmiştir.

   Kooperatifimiz ilk olarak 13 Eylül Caddesi No: 8‘de 1000 TL Sermaye ile (4 Eşit taksitte 250.000 TL) ödemek kaydıyla 12 üyesi ile nakliyeciliğe başlamış. Kuruluşunda 30 yıl olarak belirlenen süre önceki yıllardaki genel kurulda alınan karar gereği süre uzatımına gidilmiş, Faaliyet yıl sınırı kaldırılmıştır. Kooperatif kurulduğu zaman 12 kişilik üye sayısı içinde bulunduğumuz 2019 yılı itibariyle 351‘e ulaşmıştır. Bunun yanında çevre Kooperatifler ile merkezi sistem şeklinde çalışmakta olup 1000 civarında nakliyeci esnaf ve buna bağlı 750 ile 1500 arasında değişen araç sayısı ile Türkiye’nin en güçlü Kooperatifleri arasında yer almaktadır.

  1970 yılında 25 m² alanda faaliyet gösteren Kooperatifimiz bugün 375 m²‘lik 2 katlı İdari ve Personel binası 1100 m²‘lik Yedek Parça, Lastik ve Yağ satış yeri ile Shell firmasının Ege Bölgesi bayilerinin içinde en çok mazot satan 3500 m² alan üzerine kurulmuş akaryakıt istasyonu dahil 2 adet Akaryakıt İstasyonu, 10 adet Caterpiller yükleyici ve 2 adet ekskavatör, bu kepçelere hizmet vermek amacı ile (akaryakıt ikmali, yıkama yağlama yapabilen kapasitede) 2 adet servis aracı, 1 adet mazot nakliye tankeri, 12 adet hizmet için binek araç, 1 adet kamyonet, 1 adet personel nakil aracı ve 120 personel ve bilgisayar ağı ile ortaklara ve müşterilere hizmet sunmaktadır.

   2018 mali yılı bütçesi 247.000.000,00 TL olan Kooperatifimiz Soma’da ELİ ve SEÜAŞ‘dan sonra 3. büyük ekonomik güce sahip kuruluştur. Soma ve çevresinde esnafı ve halkıyla yaklaşık 10 bin kişinin geçim kaynağıdır. Ayrıca Soma’daki her türlü sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlerin içinde bulunmuş ve dışarıdan ekonomik ve manevi desteklerini her zaman vermeye devam etmektedir. Çünkü  "Soma varsa bizde varız" ilkesi ile hareket ediyoruz.

   Soma’da üretilen kömürün %95‘ini Kooperatifimiz yüklemekte ve nakletmektedir. Bunu yaparken Soma kömürünün kalitesinin korunmasında da savunucuyuz. Örneğin 1998 yılında SEAŞ’a dışarıdan sokulmak istenen düşük kalitede kömürün Soma‘ya girmemesi için Kooperatif olarak bazı güçleri de karşımıza alma pahasına somamız için en büyük mücadeleyi vermiş bulunmaktayız. Bu mücadelemiz ile de Soma'nın havasının kirlenmesini önlemiş ve Somada üretilen kömürün SEAŞ bacalarından tütmesine neden olduk. 

 Kooperatifimiz Ege bölgesi ve Marmara bölgesindeki bazı çimento fabrikalarına bandırma etibor asit fabrikalarına, İstanbul ili içinde bulunan tüm Milli Eğitim'e bağlı okullara, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Eskişehir Büyük Şehir Belediyesi, 30 bin üyeli Eskişehir İşçi Emeklileri Cemiyeti, Türk Silahlı Kuvvetlerinin yaktıkları kömürün büyük bir kısmını ve Ege Bölgesi'nde bulunan belediyelere halkın yakacak ihtiyacını, Balıkesir Belediyesi'nin halkına dağıttığı yakacağının nakliyesini kooperatifimiz yapmaktadır. Asli görevimiz olan kömür nakliyesi yanında Soma'mızın çevre yolunun genişletme çalışmalarında hiç karşılık beklemeden tüm alt yapı malzemesinin taşınmasını da 800 ile 1000 kamyonla yapmanın gururunu yaşamaktayız. Ayrıca 1998-1999 yılları arasında 59 köyün yollarının asfaltlanmasında verdiğimiz hizmet vermenin gururunu da taşımaktayız.

   Körfez deprem felaketinde deprem bölgesine ulaşan ilk yardım filosunu ulaştırmakla ve deprem enkazının kaldırılması çalışmalarındaki yaptığımız iş ile Soma ve ülkemiz için ne kadar önemli bir kuruluş olduğumuzu ispatlamış bulunmaktayız. Yaptığımız tüm hizmetler Soma'mızın daha iyi bir konuma gelmesi içindir. Bizim icraat ve hizmetlerimizin "Birlikten Kooperatif, Kooperatiften Kuvvet" doğar ilkesi ile tüm Somalıları ve kuruluşları aramızda ve destekçimiz olmasına davet ediyoruz. Kooperatifimiz bilindiği gibi Soma'da üretilen kömürün % 95'ini taşımaktadır. Bu işi yaparken Soma ve ülke ekonomisine katkısı rakamlarla değil de taşıdığımız kömürün nerelerde kullanıldığı önem kazanmaktadır. Kısacası biz taşıyoruz, bizim taşıdığımızla enerji üretiliyor. taşıdığımızla ülke ekonomisinin kalkınması için üretilen her üründe bizim katkımız inkar edilemez (çimento, tekstil, demir, un, yağ, şeker vs.) Biz taşıyoruz sanayi yakıyor ve üretiyor, biz taşıyoruz taşıdıklarımız enerji olup ülkemizin kalkınması için durmaksızın tütüyor.

   Bizler Soma'mızın ve ülkemizin kalkınması için 24 saat kar, kış ,yağmur demeden Soma ve ülkemiz için gidecekleri yerlere kadar malımızla canımızla milli servetimizi taşıyoruz. Bunu yaparken kooperatifçilik anlayışı ve disiplini içinde bir bütünlük ve tek yumruk halinde ailemizin nafakasını çoluğumuzun çocuğumuzun geleceğini, yaptığımız işin onur ve gururunu taşımaktayız. Eğer bir ülkenin karayollarında seyreden kamyon sayısı ne kadar çok ise bu o ülkenin o kadar kalkındığının göstergesidir.

   Yaşadığımız toplumda her bireyin ailesi vardır. Kooperatif ortaklarının % 98'i nakliyecilik ile ailesinin geçimini sağlamaktadır. Kooperatifimiz ortaklarının %15‘i yüksek okul mezunu %35 lise dengi okul diplomasına sahip olup son yıllarda yeni yetişen neslin kültür düzeyinin yükseldiği kooperatifimizde de görülmektedir. Bunun yanında 120 personelin % 90 ise ve yüksek okul mezunları ile oluşturulmuştur. Kooperatifimizin aileleri ile birlikte 8.000 nüfusa ulaştığı görülmektedir. Bu demektir ki Soma nüfusunu %12'sini bizler teşkil ediyoruz. Bu kapsamda sadece nakliye yapmakla değil, ülkeye, halkımıza ve milletimize daha iyi hizmet vermek adına çalışmanın sevinci ve mutluluğu ile ilerlemeye devam ediyoruz.

Güvenilir Hizmet

Yarım asırdır nakliye sektöründeki varlığımız ile doğru ve zamanında ulaşımın bu hizmetteki güvenini kazanmış durumdayız.

Geniş Filo

1000'e yakın araç filosu ile ülkemizin her noktasına lojistik desteği verebilmekteyiz.

Ülkeye Hizmet

Nakliye sektörü dışında akaryakıt, araç yedek parçaları, kömür satışı, sosyal tesisler ve garaj hizmetleriyle halkımız için varız.

hakkimizda-soma-kooperatif

Bize Ulaşmak Çok Kolay!

Nakliye sektörü dışında akaryakıt, araç yedek parçaları, kömür satışı, sosyal tesisler ve garaj hizmetleriyle halkımız için varız.